Meer vangen

90

Aas- en techniekvariatie

REDACTIE – Niks is zo veranderlijk als de attitude van vissen. De techniek, visdiepte of het voer en aas dat de ene dag een successtory is, kan bij een volgende trip weer helemaal passé zijn. Flexibel blijven en aanpassen is het motto! Als wijze van experiment krijgen vier witvissers de vrije hand op een schitterende Vlaamse commercial. Maar let wel: ieder start met zijn eigen techniek en aanpak. Wat levert vandaag de meeste vis op? Welke aanpassingen zijn nodig om beter te vangen?

Aan de oevers van het prachtige viscomplex ’t Witven, nabij het Vlaamse dorp Beerse, maken de Belgen Johan Volkaerts, Patrick Imbrechts, en de Hollanders Ed van der Kamp en Rob Amerongen zich op voor een leerzame en vooral leuke visdag. Deze mannen worden al sinds enige tijd door CBB Baits voorzien in hun voer en aas, dat met het merk ‘River Wolf’ nu ook een complete serie grondvoer in zijn gelederen heeft. En dan heb je geen reden tot klagen, want dan kun je putten uit een compleet gamma hoogwaardig aas. Kernwaarden bij CBB Baits zijn: verse ingrediënten en kwaliteit. Op lange termijn betaalt dat zich altijd uit!

Johan gaat een deegvisserij ‘met den bol’ toepassen, uiteraard met de vaste hengel. Patrick trekt een method feeder uit het foedraal. Ed en Rob pakken uit met de vaste hengel, maar hanteren beide een net iets andere voeraanpak, later meer daarover. Net zo gevarieerd als de technieken zijn de gevulde aastafels: van mini-boilies, pellets, tot grondvoer, deeg en liquids.

Hoogwaardige pellets in 3, 6, 8 en 10 mm.

CBB Baits

Een complete, overzichtelijke range voer een aas. Verkrijgbaar in de smaken: Red Mystery, Shellfish Krill, Spicy Peach, Squid Garlic Robin Red, Milky Ice Cream, Nutty Fruit Blend, Epic Orange, White Cananga. Per smaak zijn er onder andere pellets van 3, 6, 8 en 10 mm, boilies van 10 tot 24 mm, voorgeboorde 10 mm mini boilies, pop-ups en liquids boosters verkrijgbaar. Ook zijn er prachtige expander pellets en diverse particles in pot. Meer info: www.cbb-baits.com

Diverse voorgeboorde mini boilies.

DE DEEGMASTER

Ik besluit om de mannen één voor één af te lopen en te overhoren over hun aanpak. Ik begin op de rechterstek met Johan Volkaerts; voor wie hem kent is het wellicht een apart gezicht om deze man met een 10 meter vaste hengel te zien. Doorgaans trotseert hij de grote, zoete wateren van de Hollandse Zuidwestelijke Delta, met als doel iets met tanden te strikken. Tegenwoordig is dat een winter aangelegenheid; in de zomermaanden staat het stokvissen op één van de vele Vlaamse visvijvers centraal.

Johan, kun je wat vertellen over de visafstand?

“Ik vis bewust niet op volle lengte. In dit geval is mijn vaste hengel 10 meter, maar ik kan er altijd nog een deel aanschuiven. Zo kun je altijd over je visstek vissen. Ik heb namelijk de ervaring dat je net buiten de voerplek soms beter vangt dan er middenop. Tevens zijn de vissen daar vaak van een groter formaat. Zo kun je altijd een deel erbij steken en verder vissen. Met behulp van een grote cup heb ik op 9,5 meter afstand 4.5 mm CBB Halibut pellets gevoerd.”

Grote vissen, dus ook een flinke klomp deeg als haakaas.

En wat gebruik je als voer en aas?

“Bovenop die 4.5 mm pellets ga ik vissen met deeg. Het deeg heb ik gemaakt van gemalen expander pellets, ook uit het gamma van CBB Baits. Dat doe ik thuis met een koffiemolen. Per sessie heb je ongeveer 500 gram gemalen expanders nodig. Volgens mij heeft Ed deze expanders op zijn aastafel staan. Je moet straks even bij hem kijken. Na bereiding zijn ze erg zacht, maar ook heel elastisch/stevig. Ze scheuren niet zomaar open. Dat zijn de beste expanders om ook deeg van te maken.”

Waarom heb je verschillende emmertjes met deeg bij je?

“Een deeg kun je op verschillende manieren klaarmaken; vrij droog of juist wat natter. Ik begin altijd met een deeg dat enkel aangemaakt is met water en redelijk droog is. Een droog deeg breekt eerder uitéén, maar zorgt ook voor een groter wolkend effect. Ideaal om bij aanvang de vis op de stek te lokken. Toch wil je de voerplek redelijk geconcentreerd houden. Daarom stap ik daarna over op een deeg dat iets vochtiger is aangemaakt. Dit wolkt minder, en lost ook minder snel op. Je kunt in plaats van water ook een liquid gebruiken om ze mee aan te maken. In dit emmertje heb ik het expander poeder aangemaakt met de CBB Baits Booster Juice in de smaak Milky Ice Cream. Het deeg wordt daardoor iets lichter van kleur en geurt enorm zoet. Deze liquid bevat veel natuurlijke suikers, en suikers plakken… Als je hier een bolletje van kneedt, dan zal je voelen dat deze nog steviger is dan de overige twee mengsels.”

Johan schiet vanaf het begin raak met zijn deegaanpak en vangt de ganse dag mooie vissen!

“Als je veel beet krijgt, dan mag het deeg best wat droger zijn”

Deeg aangemaakt met de Milky Ice Cream geurt heerlijk zoet, is lichter van kleur en plakt beter/is steviger dan een met water aangemaakt deeg.

Zijn bij het maken van deeg nog meer aspecten om rekening mee te houden?

“Ja, absoluut. Ten eerste is het formaat vis een factor om rekening mee te houden. Het gros van de karpers op deze vijver zijn zo tussen de 3 en 5 kg zwaar. Ik gebruik een fors haakaas, bijna een pingpongbal-formaat. Maar bij kleine vis gebruik je uiteraard een veel kleiner bolletje. Om dat goed te laten zitten moet je het deeg relatief natter/plakkeriger aanmaken. Daarnaast speelt de frequentie van aanbeten ook een rol. Krijg je weinig beet en moet je lang wachten, vaak bij een visserij op grotere vis, dan wil je dat het deeg langer op de haak blijft zitten: een natter/plakkerig deeg dus. Als je veel beet krijgt, dan mag het deeg best wat droger zijn.”

Ondertussen bekijk ik de montage van Johan. Een 0,6 grams dobber van eigen makelij. Een doorlopende 20/00 lijn, dus geen onderlijn, met een maat 12 haak. Als elastiek een 3 mm dikte. De zelfbouw dobber is uitgelood met 2 styl loodjes maat 20, deze zijn doorgaans 0,3 gram per stuk.

Johan’s zelfbouw deegdobber

Onder normale omstandigheden wil je de oranje bovenantenne zo lang mogelijk houden.

Een deegdobber an sich is al uniek in zijn soort. Kenmerkend is de lange antenne, om goed te kunnen zien of het deeg nog op de haak zit. Deze dobber heeft Johan zelf gebouwd, met als basis een doorlopende glasfiber antenne. Bijzonder detail: het balsahouten drijflichaam heeft een intern gat en zit gefixeerd tussen twee silicone slangetjes. Zo heb je de mogelijkheid om met het balsa drijflichaam te schuiven over de antenne.

Om bij harde wind nog met deeg te kunnen vissen, verschuif je het drijflichaam naar boven!

METHOD VERSLAGEN

Een stek verderop zit Patrick Imbrechts. Naast de visserij op vijvers vist hij ook op openbaar water. Vol enthousiasme vertelt hij over een vakantie bij een stuwmeer in de Ardennen. In de avond voer spodden en in de ochtend grote, donkere brasems vangen. Geen makkelijke opgave, maar dan is de voldoening des te groter.

“Ik ga in eerste instantie met de method feeder aan de slag. Tijdens wedstrijden op dit water is dat doorgaans de meest productieve techniek. Zeker de zone aan de overkant is dan belangrijk. Voor vandaag heb ik twee voerplekken opgebouwd, eentje op 14 meter, en de andere tegen de overkant op 37 meter.”

Als voer gebruikt Patrick de River Wolf Method Feeder Green. Wat betreft haakaas zijn meerdere opties mogelijk; harde pellet in de baitband, of mini-boilies (voorgeboord) op de hair.

Patrick Imbrechts met zijn favoriete methodvoer: River Wolf Method Feeder Green.

Alhoewel ik nog niet de aanpak van Ed en Rob onder de loep heb kunnen nemen, maken we tegen het einde van de ochtend een tussentijdse balans op. Johan vangt met het deeg tot nu toe verreweg het beste vis. Bij Ed en Rob is er ook nog ruimte voor verbetering; ze vangen af en toe een vis, maar lang nog niet zo hard als het bij Johan loopt. Het zijn forse vissen die tot nu toe gevangen worden, sommige karpers zijn zeker zwaarder dan 10 pond! De in de regel meest succesvolle techniek op ‘De Gracht’, de method feeder, blijkt voorlopig het minst te lopen. Patrick zal een behoorlijke switch moeten maken om zijn drie teamgenoten bij te kunnen benen.

River Wolf Groundbait

Onder het label ‘River Wolf’ brengt CBB Baits een complete range grondvoer. Dit gamma dekt 99 procent van de vistechnieken in Nederland en België. De volgende type voer zijn verkrijgbaar: Brasem, Voorn, Black Feeder, Method Feeder Green, Carp & Big Bream, Feeder Geel en Allround. Alle met een uniek recept; de voeders worden gemalen en samengesteld, in het Gelderse Scherpenzeel, met enkel verse ingrediënten van goede kwaliteit. Alles in eigen beheer, dus kwaliteit is gewaarborgd. Tijdens deze sessie op de karperrijke visvijver gebruikten de vissers uitsluitend Method Feeder Green en de Carp & Big Bream.

De zeer complete range River Wolf Groundbait.

DOLLENDE HOLLANDERS

Helemaal links, in de hoek van het water, zitten Ed en Rob. Laatgenoemde neemt de mooie hoekstek voor zijn rekening, omdat “Rob mij in de morgen expres liet struikelen zodat hij als eerste die plek kon claimen”, zegt een breed lachende Ed net iets te hard zodat Rob het ook goed kan horen… Met de sfeer tussen de twee Nederlanders zit het wel goed. Beide vissers combineren in hun visserij de commercials (Berenkuil Snake Lake en Toms Ceek) met de visserij op openbaar water.

Qua materiaal en montage ligt de aanpak dicht bij elkaar. Ed bestookt de vissen op 11 meter met een 0,5 grams dobber. Als hoofdlijn 19/00, onderlijn 17/00 met een maat 12 haak. Rob heeft een tuigje met een 0,4 grams dobber, in combinatie met een 20/00 hoofdlijn en een 19/00 onderlijn uitgekozen, ook met maat 12 haak en een 2.1 mm elastiek.

Beide heren visten zojuist nog recht vooruit, maar Rob kiest ervoor om op volle lengte richting het riet, schuin naar links te vissen. Dat blijkt een gouden goede zet, want vanaf dat moment zit hij volop in de vis. Ondertussen neem ik met Ed zijn aanpak door.

De stek waar Rob in de middag de ene na de andere karper haakt!

Ed, kun je wat over de montage en aanpak vertellen?

“Ik vis nu met een 0,5 grams dobber op 11 meter, het is daar zo’n 1.1 tot 1.2 meter diep. Vanmorgen stond er best een kabbel over het water, vandaar dat gewicht dobber. Nu is het weer even windstil, dus zou ik nog lichter kunnen gaan. De montage vis ik met een staande haak. Op deze manier kun je de beten gewoon sneller zien. Ik heb ook nog een voerstek kortbij gemaakt. Hiervoor heb ik een andere topset klaarliggen met een 0,2 grams dobber.”

En qua voertactiek, iets anders dan Rob?

“Ja, in tegenstelling tot Rob heb ik enkel met 3 en 6 mm pellets gevoerd. Als haakaas dezelfde pellets, of een zachte expander. Tot nu toe vang ik de meeste vis op de harde Squid Garlic. Ik merk zelfs, omdat ik met een staande haak vis, dat mijn stek door al het gewoel 10 centimeter dieper is dan bij aanvang!”

Ondertussen probeert buurman Rob de volgende vis uit het riet te houden. Tot grote hilariteit van Ed. “Tjonge jonge, wat zijn ze sterk. Vanavond hoef ik niet naar de sportschool, hoor!”, galmt het bij Rob vandaan over het water. Nadat de vis onder de top zijn rondjes zwemt en zich gewonnen geeft, gaat de forse schubkarper op de foto.

Gevangen op de voerstek die opgestart is met River Wolf Carp & Big Bream lokvoer.

“Tjonge jonge, wat zijn ze sterk. Vanavond hoef ik niet naar de sportschool, hoor!”

 

Rob, jij hebt een andere voertactiek toegepast dan Ed. Kun je hier iets over vertellen?

“Dat klopt. Ik heb net als Ed drie voerplekken gemaakt. Naast pellets heb ik de plekken opgestart met ballen grondvoer. Om precies te zijn met River Wolf Carp & Big Bream. Momenteel voer ik geen grondvoer meer bij, enkel nog pellets. Zo lang ik beetkrijg, zie ik geen reden om dat te veranderen.”

Vis je met dezelfde pellet als waar je mee voert?

Ik probeer altijd om met een andere kleur haakpellet te vissen dan waarmee ik voer. Ik heb het idee dat deze dan afsteekt tegen de rest, beter opvalt en daardoor eerder gepakt wordt. Overigens monteer ik de pellets in een baitbandje, dat strak op de haaksteel, ter hoogte van de haakbocht gemonteerd is. Kijk maar in dat doosje, daar zitten enkele al klaargemaakte haken met baitbandje in. Die monteer ik thuis zelf.”

Rob’s gefixeerde baitband systeem dat garandeert dat de pellet altijd aan de buitenkant van de haaksteel zit.

Na een paar flinke regenbuien komt halverwege de middag de zon af en toe tevoorschijn en voelt het drukkend warm aan. Tegelijkertijd zien we ook dat de karpers de bovenste waterlaag opzoeken. Af en toe doorbreken lippen het oppervlak en wordt een insect naar binnen gezogen.

“Als ik mijn montage wat lift, ongeveer 10 cm, en deze heel langzaam laat zakken, dan krijg ik veel meer beet dan wanneer ik het aas statisch op de bodem presenteer”, aldus Rob. Een kleine aanpassing die hem en ook Ed flink aan het vangen zetten.

Schitterend schub voor Ed van der Kamp!

RAAK GESCHOTEN

Ook voor Patrick is de zichtbare trektocht naar boven niet onopgemerkt gebleken. Hij heeft zijn method feeder binnen gedraaid en is bezig om een pellet waggler montage op te bouwen. “De vis zit overduidelijk op half water. Ze komen sporadisch de method achterna en willen nauwelijks op de bodem azen. Als je met een vaste hengel kleine beetjes pellets bijvoert middels een pole cup zoals Ed en Rob dit doen, dan volgen ze deze naar de bodem. Dan kun je zeker nog een vis strikken.” Ondertussen zit rechts van hem Johan weer een dikke deegkarper te drillen. Ook hij voert regelmatig een lading pellets om de op half water zwemmende karpers naar de bodem te trekken. Het wolkende deeg doet de rest.

Maar met de pellet waggler heeft Patrick een joker achter de hand. Al was hij niet geheel voorbereid op deze techniek, dus wordt één van zijn feederhengels omgebouwd tot dobberhengel. Partick opent een zak 6 mm Squid Garlic pellets en begint met voeren. Al na enkele minuten worden de eerste kolken aan de oppervlakte zichtbaar en bij de eerste inzet is het direct raak! In het komende uur krijgt Patrick meer actie dan vanaf de aanvang op de method feeder.

Nadat Patrick van de method naar de pellet waggler schakelt, gaat het hard met de aanbeten!

Kort nadat de 6 mm Squid Garlic pellets in het waterlanden, worden de eerste kolken zichtbaar!

Hengelsport en Natuurdomein ’t Witven

Op dit complex zijn drie vijvers gelegen die bevist mogen worden. Het 4 hectare grote karpermeer is speciaal voor de echt grote vissen, waar tentjes en rodpods het beeld bepalen. De twee overige vijvers zijn 1 en 0,8 hectare groot en special ingericht voor de ‘witvissers’. De 1 hectare grote wedstrijdvijver bevat veelal kleine karpers, vissen van gemiddeld één tot twee kilo zwaar. Wij hebben vandaag gevist op de ‘feedervijver’, ook wel De Gracht genoemd, waar het gros van de karpers tussen de 3 en 4 kilo zwaar is.

Locatie: Koloniedijk, 2340 Beerse, België

Voor meer informatie: hengelsportwitven.be

Prachtig viscomplex!

Deze visdag illustreert in optima forma hoe kleine en soms grote aanpassingen je meer beet kunnen opleveren. Soms zijn aanpassingen helemaal niet nodig en schiet je al vanaf het begin raak, zoals Johan met zijn deegje. Maar veel vaker moet je kleine dingen aanpassen, of een techniek simpelweg opgeven en iets geheel anders proberen. Uiteindelijk vingen alle mannen de nodige spiegel- en schubkarpers van gemiddeld tussen de 3 en 4 kilo, met enkele uitschieters van zeker zwaarder dan 15 pond! ‘De Gracht’ is een prachtig ogende vijver, gelegen in de schitterende, rustige en groenrijke omgeving van de Vlaamse Kempen.